facebook
×
DZIWNOW.COM – Internetowy Informator Miasta

Dziwnów miasto i gmina

 

Informacje

Dziwnów leży w środkowej części wybrzerza zachodniego Bałtyku. Miejscowość stanowiąca popularny ośrodek wypoczynkowy jest zlokalizowana pomiędzy Morzem Bałtyckim, a rzeką Dziwną – na Mierzei Dziwnowskiej. Od południa miasto sąsiaduje z Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską, które stanowią część rzeki Dziwny. Na terenie gminy znajdują się również inne istotne ośrodki turystyczne i wypoczynkowe jak choćby pobliskie: Łukęcin, Wrzosowo, Dziwnówek czy znajdujące się całkowicie po drugiej strony rzeki Dziwny, już na wyspie Wolin – Międzywodzie. Prócz korzystnych warunków do plażowania i kąpieli – na ponad 800-metrowym kąpielisku, na terenie gminy Dziwnów odbywają się międzynarodowe regaty żeglarskie i windsurfingowe. Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się rejsy statkami, zarówno po morzu jak i pobliskim zalewie.

Pierwsze wzmianki o miejscowości datuje się na rok 1243, kiedy Dziwnów został po raz pierwszy wspomniany w dokumencie. W średniowieczu przez ten obrzar wiodły ważne szlaki handlowe łączące Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim. W XIII w. rzeka Dziwna uległa zbyt nadmiernemu zapiaszczeniu, tracąc w ten sposób znaczenie handlowe. Rozwój turystyki w okolicy miasta rozpoczął się na poczatku XVIII w. kiedy do miejscowości zaczęli napływać kuracjusze. Dziwnów zysał popularność jako kąpielisko morskie, dzięki ciekawemu układu sieci wodnej (morze, zalew, rzeka, mierzeja, wyspa). Pod koniec XX w. Miejscowość stała się również uzdrowiskiem, dzięki odkryciu źródeł solankowych, które ekslpoatowane były do połowy XX w. Marketinvest.pl

Atrakcje dla wczasowiczów stanowią m.in. falochrony położone u wejścia do portu czy promenada nadmorska wzdłuż Parku Zdrojowego. Interesującym obiektem inżynieryjnym jest most zwodzony nad rzeką Dziwną  - łączący miejscowość z wyspą Wolin. Ponadto na obszarza miasta i gminy znajduje szeroka oferta restauracji, barów, smażalni oraz innych punktów gastronomicznych oraz bogate zaplecze noclegowe. Odwiedzający Dziwnów mają prócz piaszczystej plaży do swojej dyspozycji liczne parki czy lasy sosnowe. Nieopodal Dziwnowa znajduje się jezioro Martwa Dziwna, będące niegdyś naturalnym ujściem rzeki. Obecnie jezioro jest miejscem gnieżdżenia się ptaków lęgowych, stanowi ciekawy punkt wycieczek – zwłaszcza dla miłośników ptactwa. Przy nadbrzeżu rzeki Dziwny znajduje się port rybacki. Na jego terenie znajduje się nowo wybudowana marina mogąca pomieścić około 60 jachtów. Dodatkową atrakcją jest czynny od 2012 r. w Dziwnowie Nadmorski Park Miniatur, który prezentuje miniatury zabytków polskiego wybrzeża jak choćby latarnie morskie.

Miejscowość zajęła 3 miejsce w plebiscycie na "Najpopularniejszą miejscowość turystyczną" pod patronatem Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, będąc jeszcze bez praw miejskich. Nadanie ich nastąpiło dopiero w 2004 roku, w wyniku połączenia się miejscowości wypoczynkowych: Dziwnów Dolny, Dziwnów Górny i Dziwna w jeden organizm miejski. Obecnie gmina jest jednym z ważniejszych punktów turystyki nadmorskiej na zachodnim wybrzeżu Bałtyku.

 

 

Galeria